Następna generacja zrównoważonego rozwoju
Globalne zmiany klimatu, ograniczone zasoby oraz rosnące konflikty społeczne i gospodarcze definiują dzisiejszy świat. Europa chce stać się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 roku. W Niemczech nowa ustawa o ochronie klimatu wyznaczyła jeszcze bardziej ambitny cel: Republika Federalna ma stać się neutralna dla klimatu pięć lat wcześniej do 2045 roku. Nasze działania tu i teraz będą miały znaczący wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń. Jako część jednej z największych i najbardziej wymagających branż na świecie, GUTMANN ma możliwość wywierania pozytywnego i trwałego wpływu na klientów i społeczeństwo. Jak wszyscy wiemy, "Plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym" opublikowany zaledwie dwa lata temu, w marcu 2020 r., jest jednym z najważniejszych elementów europejskiego "Zielonego Ładu". My w GUTMANN Bausysteme również podpisujemy się pod tą nową europejską agendą na rzecz zrównoważonego, sprawiedliwego wzrostu i neutralnej dla klimatu, zasobooszczędnej gospodarki.
Ponowne wykorzystanie cennych zasobów
Firma GUTMANN nie skupia się już wyłącznie na korzyściach i sukcesie ekonomicznym. Aluminium nie jest niewyczerpane, a jego produkcja jest bardzo kosztowna pod względem energetycznym. Ale to właśnie tutaj może pojawić się zrównoważona architektura z przyszłościowymi koncepcjami technologicznymi. Nasz cel: nie marnować cennych zasobów, ale wykorzystywać je ponownie - bez uszczerbku dla jakości. Wdrożyliśmy system zarządzania energią zgodny z normą DIN EN ISO 50.001.
"Celem jest cykl produkcyjny i materiałowy, który jest tak zamknięty i wolny od strat, jak to tylko możliwe. System zarządzania energią wspiera redukcję zużycia energii i ciągłą poprawę efektywności energetycznej zakładów, koncentrując się na najlepszych praktykach". - Arnd Brinkmann, Dyrektor Zarządzający GUTMANN Bausysteme GmbH
100% jakości i tylko 5% energii - recykling aluminium się opłaca.
Następuje zmiana sposobu myślenia, która obejmuje cały łańcuch produkcyjny, ponieważ efektywność wykorzystania zasobów przez produkty staje się jasna dopiero po uwzględnieniu całego cyklu życia. Począwszy od wydobycia metalu, przetwarzania na półprodukty i produkty gotowe, użytkowania, a skończywszy na recyklingu. Jeśli chodzi o recykling, aluminium, w przeciwieństwie do innych materiałów, może być bez końca ponownie wykorzystywane bez utraty jakości - ponieważ specjalne właściwości materiału pozostają w 100% nienaruszone. Recykling aluminium wymaga jedynie około 5 procent energii potrzebnej do produkcji pierwotnej. GUTMANN wykorzystuje tę okazję do ograniczenia globalnej emisji i poddaje recyklingowi prawie cały złom produkcyjny powstały podczas produkcji z powrotem do procesu produkcyjnego.
Myślenie w cyklach
Nowe formy planowania, budowania i życia są niezbędne do ochrony naszej planety. Nowe spojrzenie na architekturę dąży do budownictwa neutralnego pod względem emisji CO2 - z materiałami wielokrotnego użytku, które w najlepszym przypadku wiążą również dwutlenek węgla. W sektorze budowlanym istnieje wiele różnych certyfikatów, które sprawdzają cykl życia produktu, klasyfikują produkty budowlane, a tym samym służą jako dowód zrównoważonego budownictwa: Amerykańska ocena LEED, brytyjska ocena BREEAM, francuska certyfikacja HQE lub niemiecka ocena DGNB. Wszystkie one oceniają zrównoważony rozwój całych budynków. W GUTMANN Bausysteme GmbH dążymy jednak do celu, jakim jest rozpoczęcie naszej strategii zrównoważonego rozwoju na jak najwcześniejszym etapie naszego łańcucha produkcyjnego, a mianowicie podczas opracowywania produktu. Dlatego na pierwszy plan wysuwa się kolejny certyfikat: Cradle to Cradle. Zasada ta opiera się na myśleniu cyklicznym i uwzględnia zrównoważony rozwój poszczególnych produktów. Dzięki temu koncepcja ta ma dla nas większe znaczenie niż ogólna ocena budynku, która uwzględnia znacznie więcej aspektów. Produkt jest w centrum uwagi. Pierwszym produktem z certyfikatem Cradle to Cradle jest nasz system fasadowy GUTMANN GCW 050/060.
"Dla nas zrównoważony rozwój nie jest kwestią trendów marketingowych, ale kwestią solidnej wiarygodności jako firmy rodzinnej. Zrównoważony rozwój jest zawsze najbardziej efektywny, gdy jest przemyślany od początku procesu. Dlatego w GUTMANN Bausysteme dążymy do celu, jakim jest rozpoczęcie naszej strategii zrównoważonego rozwoju na jak najwcześniejszym etapie naszego łańcucha produkcyjnego, a mianowicie podczas opracowywania produktu". - Max Radt, Dyrektor Sprzedaży Systemów Aluminiowych i Projektów Międzynarodowych
Zaangażowanie na rzecz aluminium i środowiska
Przemysł musi opracowywać produkty w taki sposób, aby były one łatwiejsze do recyklingu. A|U|F to współpraca firm systemowych, przetwórców i dostawców w przemyśle aluminiowym, która jest zaangażowana w przyszłościowe i świadome ekologicznie wykorzystanie aluminium. Nasze zaangażowanie podkreśla nasz zamiar ochrony środowiska za pomocą innowacyjnych technologii i zagwarantowania recyklingu aluminium w Niemczech i Europie. Bierzemy na siebie odpowiedzialność. Nie tylko mówimy o zrównoważonym rozwoju - działamy w sposób zrównoważony.
Więcej o A|U|F